Sanal Hikaye Anlatıcılığı Çağında Yaşayan Bilimkurgu ve Fantastik Dünyalar Olarak Video Oyunları

7th May 2014

Sanal Hikaye Anlatıcılığı Çağında Yaşayan Bilimkurgu ve Fantastik Dünyalar Olarak Video Oyunları
Sercan Şengün (2014)
Varlık #1278
Sayfa. 16-21
Varlık Yayınları, İstanbul

Okumak için buraya tıklayınız.

Özet: Milyonlarca kişi tarafından ulaşılabilen, tecrübe edilebilen ve birlikte yazılan sanal dünyaların kendisi de yakın tarihe kadar bir bilim kurgu ürünüydü. Son on sene içinde video oyunları ve bağlantı teknolojilerinin geldiği son nokta bu dünyaları sanal olarak hem yaratmayı, hem de bir parçası olmayı mümkün kıldı. Oyuncular bu inşa sürecine farklı açılardan katıldılar; oynadılar, masinemalar yarattılar, çevrimiçi tartıştılar ve genel olarak bu sanal dünyaları tekrar tekrar baştan inşa ettiler. Bu çalışma sanal hikaye anlatıcılığının çıkışını özetledikten sonra bu çıkışın nasıl çok-katmanlı, çok-yazarlı ve etkileşimli olarak anlatılan bilim kurgu dünyaları ve evrenlerinin yaratılmasını sağladığına eğilmektedir.

Anahtar Kelimeler: Bilim Kurgu, Fantastik, İnteraktif Anlatı, Video Oyunu, Dijital Oyun, Sibermetin, Hipermetin, Machinima, Masinema, Sanal DünyaOne response to “Sanal Hikaye Anlatıcılığı Çağında Yaşayan Bilimkurgu ve Fantastik Dünyalar Olarak Video Oyunları”

  1. […] ve ludolojik bileşenlerinin çatışmasıdır. Bu çatışmayı önceden Türkçe olarak başka bir yazımda özetlemiştim. Tartışmaya bir başlangıç olması amacı ile bu özeti biraz değiştirerek […]

Leave a Reply